Миколаївський район » Інформація для ВПО
Українська | Русский | English
Головна Новини Регуляторна діяльність УВАГА! КОРОНАВІРУС! COVID-19 Оголошення ПРЕСЦЕНТР

Інформація для ВПО

Субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб

З метою підвищення адресності, ефективності програми житлових субсидій, Уряд ініціював важливі зміни.

Звертатися за призначенням субсидії необхідно до Пенсійного фонду за фактичним місцем проживання.

З початку війни одним з найболючіших питань для всіх внутрішньо переміщених осіб (ВПО) залишається питання житла. Субсидія на оренду житла – важлива для підтримки ВПО, які не мають власного житла, придатного для проживання і не мають достатньо коштів, аби самостійно винаймати індивідуальне житло. Скористатись субсидією на оренду житла ВПО можуть з 29.01.2025.

В зв’язку з прийнятими законодавчими актами, які дозволяють ВПО скористатись такою субсидією, прийняті зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Зокрема, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, за адресою, зазначеною у заяві, тимчасово здає в найм житлове приміщення внутрішньо переміщеній особі, яка отримує субсидію на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення відповідно до Порядку реалізації експериментального проєкту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 № 1225.


Виплати для внутрішньо переміщених осіб продовжили ще на шість місяців 

Уряд 27.12.2024 ухвалив постанову Кабінету Міністрів України № 1507, яка вносить зміни до «Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі – Порядок). Згідно з нормами Порядку виплату допомоги на проживання всім внутрішньо переміщеним особам (далі – ВПО), які її отримували, автоматично з 01 березня 2025 буде продовжено ще на один шестимісячний період без додаткового звернення.

Розмір виплат становить:

- для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн.;

- для інших осіб – 2000 грн.

Критерії для отримання права на виплату не змінились: вони залишаються такими ж, якими були при перепризначенні допомог для родин, які звертались із заявами з березня 2024 року.

Одна з умов продовження виплат на додаткові 6 місяців – середньомісячний сукупний дохід на одного  отримувача не має перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (9444 грн. на одну особу).

У разі коли уповноваженій особі/отримувачу не буде продовжено виплату допомоги автоматично, їм може бути призначено допомогу за заявою.


Звертаємо увагу ВПО!!!

Уповноважена особа з числа членів сім’ї внутрішньо переміщених осіб, зобов’язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це орган соціального захисту населення, а саме про:

- купівлю внутрішньо переміщеною особою, особою з числа членів сім’ї квартири, житлового будинку або земельної ділянки вартістю понад 100 тис. гривень;

- придбання внутрішньо переміщеною особою, особою з числа членів сім’ї транспортного засобу, з року випуску якого минуло менше як п’ять років;

- купівлю внутрішньо переміщеною особою, особою з числа членів сім’ї іноземної валюти та банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень;

- наявність у внутрішньо переміщеної особи, особи з числа членів сім’ї  на депозитному банківському рахунку коштів в загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень;

- наявність у внутрішньо переміщеної особи, особи з числа членів сім’ї  у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації;

- зміну складу сім’ї.

Якщо внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця проживання, виїхала на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більше як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного отримання допомоги, вона зобов’язана повідомити орган соціального захисту за місцем обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв’язку.


Зміни у законодавстві щодо розрахунку доходів для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

27 грудня 2024 року Уряд прийняв постанову Кабінету Міністрів України № 1507 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань надання внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання та субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення». Згідно з вищезазначеною постановою до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  №332 від 20.03.2022, внесені зміни, які набрали чинності 31.12.2024.

Внесені зміни передбачають:

- до середньомісячного сукупного доходу включаються доходи, отримані особою як одноразова допомога, вихідна допомога, що виплачується працівникам відповідно до Кодексу законів про працю України, Закону України «Про державну службу» в розмірі, що обчислюється для такої особи органом соціального захисту шляхом ділення суми зазначеного доходу на 12, за умови, що особа надала документальне підтвердження від роботодавця із зазначенням розміру та інформації, що така допомога надана один раз за календарний рік;

- під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї не враховується дохід, отриманий одноразово протягом календарного року від продажу:

- єдиного транспортного засобу (механізму), який був зареєстрований на одну особу із складу членів сім’ї;

- єдиного житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), території активних бойових дій, що включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 (зі змінами).

До інших житлових приміщень, крім єдиного, не відносяться житлові приміщення/частини житлових приміщень, розташовані на тимчасово окупованих російською федерацією територіях, для яких не визначена дата припинення окупації.

Про факт продажу транспортного засобу (механізму), житлового приміщення/частини житлового приміщення особа надає документальне підтвердження, передбачене законодавством.


Як внутрішньо переміщеним особам отримати реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах

Через повномасштабну війну реабілітація стала однією з найзатребуваніших медичних послуг. Фахова реабілітаційна допомога із відновлення навичок, необхідних для повсякденного функціонування та активного життя, може знадобитися внаслідок перенесення операцій, травмувань, тривалого лікування  або хвороб. Залежно від діагнозу, пацієнти можуть потребувати ортопедичної, кардіореспіраторної, психологічної, нейро- чи інших видів реабілітації. Отримати безоплатну  реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах може кожен, незалежно від місця проживання та реєстрації. 

 

Програма медичних гарантій включає надання безоплатної реабілітації за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”. Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги реабілітації у будь-якому із 319 закладів країни, які уклали договір із НСЗУ за цим пакетом. 

 

Щоб отримати безоплатно реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах можна:

  1. за електронним направленням. Направлення створює лікуючий лікар, зокрема лікар фізичної та реабілітаційної медицини. З електронним направленням звернутися до медичного закладу, який має договір за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах”.

  2. при переведенні, якщо пацієнт після лікування в стаціонарі потребує подальшої реабілітації упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів, то його можуть перевести до іншого медзакладу або клінічного підрозділу тієї ж лікарні. Окремо отримувати електронне направлення при переведенні не потрібно.

Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, які потребують реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах, в межах пакету гарантують такі безоплатні послуги:


 - Первинне, етапні, заключне реабілітаційні обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, фахівцями з
мультидисциплінарної реабілітаційної команди
 - Встановлення реабілітаційного діагнозу, складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії

 - Визначення реабілітаційного прогнозу для планування подальшого реабілітаційного маршруту

- Лабораторні та інструментальні обстеження
 - Консультування лікарями інших спеціальностей

 - Надання
нейрореабілітації та/або ортопедичної реабілітації, та/або кардіо-респіраторної реабілітації та інших видів в стаціонарних умовах упродовж післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів відповідно до складеного індивідуального реабілітаційного плану
 - Психологічна допомога

 - Своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації

 - Переведення у разі потреби до інших
медзакладів або підрозділів лікарні
 - Навчання пацієнтів чи їхніх доглядачів або родини особливостям догляду та запобіганню можливих ускладнень

 - Забезпечення харчуванням та у разі потреби харчовими продуктами для спеціальних медичних цілей тощо.

 

Ознайомитися з повним обсягом реабілітаційних послуг, які надаються в стаціонарних умовах, можна  на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024/пункт 23 або за посиланням: https://cutt.ly/ieIPVARP


 
Як знайти заклад, який надає послуги з реабілітації стаціонарно?

 

Проходити реабілітацію можна в будь-якому медичному закладі, який має договір із НСЗУ на пакет “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в стаціонарних умовах”. Щоб дізнатися адресу і контакти медзакладу, можна:

  • зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, оператор назве, які медичні заклади мають договір з НСЗУ на стаціонарну реабілітацію дітей та дорослих, а також адресу і контакти реєстратури;

  • на сайті  НСЗУ за допомогою аналітичної панелі (дашборду) “Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій”. Обрати у полі фільтрів область, населений пункт та  “Групу послуг” -  “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах”. Карта покаже найближчі заклади з контактами. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/keDoF37u 

 

Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють в допомозі або вимагають оплату?

 

Якщо під час звернення до закладу реабілітації внутрішньо переміщеній особі відмовляють у надані послуг, вимагають оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок  - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:

  • зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.

  • заповнити скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ “Громадянам”, далі  - “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейти за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN


 
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.