Миколаївський район » Кібербезпека
Українська | Русский | English
Головна Новини Регуляторна діяльність УВАГА! КОРОНАВІРУС! COVID-19 Оголошення ПРЕСЦЕНТР

Кібербезпека

 Важливо! Отримуйте інформацію про відключення світла тільки з офіційних джерел!

Шахраї можуть використовувати будь-які ситуації у своїх інтересах. Проблеми з енергопостачанням в Україні не є винятком.

Через масовані ворожі атаки на енергосистему країни виникає дефіцит потужності, що призводить до обмеження постачання електроенергії. Українцям важливо стежити за графіками відключень, щоб організувати свій побут у таких умовах.

Однак, потрібно бути уважними й обережними під час моніторингу ситуації щодо відключень електроенергії, адже зловмисники можуть використовувати цю ситуацію, створюючи фейкові онлайн-ресурси, наприклад, створювати телеграм-боти від імені енергетичної компанії для поширення дезінформації, викрадення конфіденційних даних та шахрайства.
Важливо! Отримуйте інформацію про відключення світла тільки з офіційних джерел!
Щоб дізнатися про графіки планових відключень у своєму регіоні та списки постачальників електроенергії, скористайтеся офіційним сайтом Міністерство енергетики України за посиланням https://mev.gov.ua/storinka/ye-svitlo,
на якому також доступні контакти постачальників електроенергії в розрізі областей: https://mev.gov.ua/storinka/kontakty-postachalnykiv
Більше інформації, а також посилання на сайти операторів розподільчих мереж можна знайти на сайті Кіберполіція: https://cutt.ly/NetNt5h7

Будьте обачними! Не переходьте за посиланнями з незнайомих джерел та не довіряйте стороннім ресурсам.

Більше про те, як захистити себе та свої дані від шахраїв читайте на сайті Національний банк України та Держспецзв’язку

#КібербезпекаФінансівhttps://promo.bank.gov.ua/payment-security/
#КіберПес

 

Матеріал підготовлено за інформацією Кіберполіції України

 


 

 «Клацніть посилання та придбайте товар»: кіберполіція попереджає про шахраїв


Зловмисники надсилають у популярних месенджерах повідомлення з пропозиціями легкого заробітку. Схема полягає в нібито популяризації товарів на відомому маркетплейсі шляхом їх купівлі та подальшого продажу на вже підконтрольному аферистам сайті.

Люди, які погодилися на таку «роботу», отримували завдання від аферистів, за виконання яких зловмисники обіцяли платити гроші.

На перших етапах для подальшого залучення в схему громадяни дійсно могли отримувати невеликі виплати на свої банківські картки. Але для продовження роботи шахраї вимагали зареєструватися на підконтрольному зловмисникам сайті і здійснювати купівлю-продаж товарів за інструкціями «менеджерів».

Щоби купити товар, потерпілі мали поповнювати свій баланс в особистому кабінеті, перераховуючи власні кошти на вказані аферистами банківські картки фізичних осіб.

Для виводу коштів зловмисники вимагали від громадян повторних перерахувань коштів на підконтрольні банківські картки. Такий алгоритм продовжувався, доки жертви не розуміли, що мають справу з аферистами.

Навіть якщо ви вже обізнані про таку «схему», не слід намагатися отримати гроші від зловмисників навіть на перших етапах – будь-яке спілкування з ними це ризик втратити свої заощадження. Також, звертаємо увагу на небезпеку переходу за сумнівними посиланнями та введення на таких ресурсах своїх персональних і банківських даних. Зловмисники, які отримують ці дані, можуть використовувати їх для викрадення коштів з ваших рахунків.

Будьте обережні, перевіряйте інформацію і не дайте шахраям ввести вас в оману. Якщо ви стали жертвою інтернет-шахрайства, негайно повідомте про це кіберполіцію.

 

Матеріал підготовлено за інформацією Кіберполіції України. 

 


 

Наказ Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 03.07.2023 № 570 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо реагування суб’єктами  забезпечення кібербезпеки на різні види подій у кіберпросторі»

 


 

 

Порядок взаємодії суб’єктів  забезпечення кібербезпеки під час реагування на кіберінциденти/кібератаки  

 

 

Основні правила кібергігієни (розроблено відділом цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Миколаївської ОВА на основі даних сайту СERT-UA):
1. Використовуйте ліцензійні/легалізовані операційні системи, інші програмні продукти, своєчасно й систематично їх оновлюйте.
2. Користуйтеся антивірусним програмним забезпеченням з технологією евристичного аналізу.
3. Використовуйте програмний міжмережевий екран (брандмауер) та штатні засоби захисту від шкідливого програмного забезпечення.
4. Здійснюйте регулярне резервне копіювання даних, зберігайте резервні копії на зовнішніх носіях інформації (SSD, HDD тощо) та налаштуйте функцію «відновлення системи».
5. Не підключайте флешки та зовнішні диски, не вставляйте CD та DVD тощо у ваш комп'ютер, якщо ви не довіряєте повністю їх джерелу.
6. Не зберігайте автентифікаційні дані в легкодоступних місцях (наприклад, на робочому столі). Використовуйте для зберігання паролів спеціальні програмні засоби (наприклад, KeePass). Використовуйте стійкі паролі.
7. Будьте особливо обережними з відкриттям вкладень до електронної пошти від невідомих осіб. Під час робот з поштою потрібно перевіряти розширення вкладених файлів та не відкривати файли навіть з безпечними розширеннями. Не переходьте за невідомими посиланнями та не завантажуйте файли, що мають потенційно небезпечне розширення (наприклад: .exe, .bin, .ini, .dll, .com, .sys, .bat, .js тощо) та навіть безпечне (наприклад: .docx, .zip, .pdf), адже можуть використовуватися вразливості, макроси та інші небезпеки.
8. Іноді, особливо під тиском часу, буває важко відрізнити шкідливі файли від легітимних. Користуйтеся сервісом VirusTotal для перевірки підозрілих файлів шляхом їх одночасного сканування більш ніж 50 антивірусами.
В разі виникнення інциденту, ви можете звернутися:
- написати на електронну пошту [email protected];
- зателефонувати за номерами телефонів (Пн-Чт: 8:00-17:00, Пт: 8:00-15:45):
+38 (044) 281-88-25, +38 (044) 281-88-05
А також за номером телефону, який працює у вихідні та святкові дні (цілодобово):
+38 (044) 281-88-01
 

 Захистіть свої дані: як створити надійні паролі і правильно їх зберігати

Паролі є основою цифрової безпеки, адже вони - перша лінія оборони між вами та зловмисниками. Для надійного захисту важливо створювати складні та унікальні паролі.

Складний пароль має містити щонайменше 12 символів, включаючи великі та малі літери, цифри і спеціальні символи. Це значно ускладнює роботу систем підбору паролів. Не використовуйте прості слова чи загальновідомі фрази, адже їх легко зламати.

Для створення паролів різної складності також можна використовувати сервіси генерації паролів, як-от на сайті кіберполіції: https://cyberpolice.gov.ua/generate-password/.

Використовуйте унікальні паролі для кожного акаунту, інакше зловмисники можуть отримати доступ до всіх ваших ресурсів, зламавши лише один пароль.

Додатковий захист забезпечує двофакторна автентифікація (2FA). Окрім пароля, для входу в акаунт потрібен додатковий код, який можна отримати через SMS або спеціальні програми. Найбезпечнішими вважаються програмні та апаратні токени.

Ще одним надійним методом є біометрична автентифікація, яка використовує унікальні фізичні характеристики для підтвердження особи.

Зберігати паролі на папері – небезпечно. Краще користуватися менеджерами паролів, які автоматично створюють та зберігають складні паролі. Вони доступні як у вбудованих браузерах, так і у вигляді окремих додатків.

Також регулярно перевіряйте, чи не були ваші паролі зламані. Існують онлайн-інструменти для тестування надійності паролів.

Детальніше про те, які паролі можна вважати надійними, як їх створити, і як правильно зберігати - дивіться у черговому випуску проєкту «Кібербезпека.UA» - https://www.youtube.com/watch?v=geM7Eoz7PJo

 

Матеріал підготовлено за інформацією Кіберполіції України


Навчіться захищатися від кібератак — дивіться нові серіали від Дія.Освіта

 

Сучасна війна триває не лише на полі бою, а й у кіберпросторі. Ворог посилює  кібератаки, тож зараз особливо важливо знати, як захистити особисті дані.

Кібератаки бувають різних форм: шкідливе програмне забезпечення, фішинг, DDoS-атаки та незліченна кількість інших. Розкриття конфіденційної інформації, спорожнення банківських рахунків та крадіжка особистих даних – ось лише деякі її жахливі наслідки. Але є способи себе захистити, і, як кажуть, попереджений – значить озброєний. Тож управління цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та організації діяльності центрів надання адміністративних послуг пропонує розглянути, в чому небезпека кібератаки, які вона приймає форми та як захистити свій комп’ютер.

Кібератака – це широкий термін, що охоплює будь-який навмисний злочинний напад на комп’ютерні пристрої, мережі чи інфраструктуру. Причини та цілі кібератак різні: це і фінансова нажива, і ідеологічне протистояння, і спосіб помститися та завдати шкоди. А деякі хакери зламують комп’ютерні системи відомих корпорацій, просто з ціллю прославитися.

Дія.Освіта та Проєкт USAID Кібербезпека запускають інформаційну кампанію з кібергігієни, щоб навчити кожного українця протидіяти кіберзлочинцям у цифровому світі — від школяра до людей старшого віку.

Серед нових освітніх серіалів з кібергігієни: «Кібергігієна для молоді» — серіал про базові правила безпеки в інтернеті. На реальних прикладах кібератак спікери розкажуть, чому варто оновлювати програмне забезпечення, використовувати антивірусні програми та двофакторну автентифікацію.

«Базові знання з кібергігієни» — серіал для людей старшого віку. Після перегляду дізнаєтеся, як захистити гаджети, електронну пошту, банківські картки від кіберзагроз. А також правила безпечної оплати комунальних платежів та інших онлайн-операцій.

«Як захиститися від фішингу» — простими словами про один із найпоширеніших видів кібератак у світі. Дізнавайтеся, як не потрапити на гачок зловмисників і не втратити особисті дані через підроблені повідомлення чи фейкові сайти.

Мінцифри зібрали всі освітні продукти з кібергігієни в окремому розділі на порталі Дія.Освіта за посиланням - https://osvita.diia.gov.ua/cyberhygiene .

Вчіться захищати дані від кіберзагроз разом з Дія.Освіта