Головна | Новини | Регуляторна діяльність | УВАГА! КОРОНАВІРУС! COVID-19 | Оголошення | ПРЕСЦЕНТР |
Початок весняної пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин
Миколаївське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що на виконання Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних та паразитарних хвороб тварин в Україні на 2025 рік, погодженого засіданням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України (п. 8 протоколу від 13.03.2024 № 1), з урахуванням Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території Миколаївської області повідомляє про початок весняної кампанії пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти сказу шляхом наземного розподілу принад з вакциною з 14 квітня 2025 року на території Миколаївського району Миколаївської області.
Пероральна імунізація диких м'ясоїдних тварин здійснюється весною та восени шляхом розповсюдження принад із вакциною вручну або авіатранспортом. У зв'язку з воєнним станом, проводиться лише наземний розподіл принад на узліссях, на узбіччі доріг, біля річок, на сільськогосподарських угіддях тощо.
Принада має вигляд невеликих брикетів із запахом м'ясо-кісткового борошна, всередині яких капсула із вакциною.
Вакцина сприяє створенню імунітету, не викликає захворювання у молодих тварин, не сприяє виділенню вакцинного вірусу зі слиною, безпечна для інших тварин, безпечна для людини та природного середовища, стабільна в польових умовах.
У разі виявлення подібних принад - не беріть їх руками і не переносьте з місць розкладання, щоб тварини змогли їх знайти. В особистих селянських господарствах надавайте тварин спеціалістам ветеринарної медицини для щеплення антирабічною вакциною.
Довідково. Пероральна імунізація від сказу – один із способів вакцинації тварин, яких неможливо відловити щоб вакцинувати класично (внутрішньом’язево або підшкірно). Такий спосіб вакцинації застосовують для диких та бродячих тварин, у яких після поїдання поживної принади з вакциною на 21 день формується імунітет до збудника сказу і триває мінімум 1 рік.
Профілактика сказу – весняна пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин
Миколаївське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що на виконання Плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних та паразитарних хвороб тварин в Україні на 2025 рік, погодженого засіданням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України (п. 8 протоколу від 13.03.2024 № 1), з урахуванням Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території Миколаївської області можливе проведення весняної кампанії пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти сказу шляхом наземного розподілу принад з вакциною.
Для боротьби зі сказом фахівці Держпродспоживслужби виконують комплекс антирабічних ветеринарно – санітарних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію захворювання і передбачає вакцинацію домашніх тварин, включаючи обов'язкову вакцинацію всього поголів'я собак і котів на території області, а сільськогосподарських тварин – при спалахах захворювання.
Досвід боротьби зі сказом в дикій фауні показує – лише пероральна вакцинація гарантує створення імунного фону в диких м’ясоїдних тварин.
Пероральна імунізація диких м'ясоїдних тварин здійснюється весною та восени шляхом розповсюдження принад із вакциною вручну або авіатранспортом. Наразі, у зв'язку з воєнним станом, проводиться лише наземний розподіл принад на узліссях, на узбіччі доріг, біля річок, на сільськогосподарських угіддях тощо.
Принада має вигляд невеликих брикетів із запахом м'ясо-кісткового борошна, всередині яких капсула із вакциною.
Вакцина сприяє створенню імунітету, не викликає захворювання у молодих тварин, не сприяє виділенню вакцинного вірусу зі слиною, безпечна для інших тварин, безпечна для людини та природного середовища, стабільна в польових умовах.
Тож, Миколаївським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби про початок проведення пероральної імунізації на території Миколаївської області буде додатково повідомлено.
У разі виявлення подібних принад - не беріть їх руками і не переносьте з місць розкладання, щоб тварини змогли їх знайти. В особистих селянських господарствах надавайте тварин спеціалістам ветеринарної медицини для щеплення антирабічною вакциною. Детальніше у спільній із європейським проєктом EU4SaferFood інфографіці - як виглядає вакцина і як здійснюється пероральна кампанія у період воєнного стану.
Довідково. Пероральна імунізація від сказу – один із способів вакцинації тварин, яких неможливо відловити щоб вакцинувати класично (внутрішньом’язево або підшкірно). Такий спосіб вакцинації застосовують для диких та бродячих тварин, у яких після поїдання поживної принади з вакциною на 21 день формується імунітет до збудника сказу і триває мінімум 1 рік.
Сказ: чим небезпечне захворювання, як передається та як уберегтися
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людей, яке викликає нейротропний вірус сказу. Воно є смертельно небезпечним, адже вражає центральну нервову систему людини. Якщо не отримати допомогу та почати лікування вчасно, летальність сказу сягає 100%.
Джерелом і збудником захворювання є усі теплокровні тварини. З-поміж свійських тварин носіями сказу часто є собаки й коти, у дикій природі – це вовки та лисиці. Інфікуватися збудником від хворої на сказ тварини можна через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
Інкубаційний період у людини зазвичай триває від 7 днів до 3 місяців. За певних умов – від 1 до 3 років. Це залежить від таких факторів, як місце, кількість і глибина укусів; кількість вірусу, що потрапив у рану; вік постраждалого.
Перші симптоми хвороби – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.
Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми:
- дратівливість та агресивність;
- хаотичні рухи та збудження;
- розгубленість, галюцинації;
- м’язові спазми і незвичайні пози;
- судоми;
- слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла);
- надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику;
- вироблення надміру слини, м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання;
- страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).
На стадії виражених неврологічних симптомів, шанси врятувати пацієнта є дуже низькими.
Щоб захиститись від сказу, необхідна медична допомога та курс антирабічних щеплень – їх має бути 5: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім у 3–й, 7-й, 14-й і 28-й дні.
Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі проведеного курсу щеплень при ранньому та негайному зверненні за медичною допомогою та розпочатому курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.
Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує.
В наступних випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін, що забезпечує захист відразу, до того як запрацює вакцина: Широкі укуси(більше 5см);
Глибокі укуси (що дістають до м’язів);
Будь-який укус, нанесений дикою твариною;
Безпосередній контакт з кажанами;
Будь-який укус або ослинення пошкодженої шкіри наступних ділянок: голова; шия; руки; промежина.
Ослинення слизових оболонок навіть без їх ушкодження.
Нагадуємо: укуси хатніх тварин несуть таку ж небезпеку, як і диких. У разі укусу твариною терміново зверніться до лікаря, зробіть щеплення та пройдіть всі призначені обстеження! Це може врятувати ваше життя!
Сказ - вкрай небезпечна хвороба (детально дивись в документі) Формат: PDF | Добавлен: 11/02/2025 13:27:04 |
153Kb ![]() |