Mykolayiv » News
Головна News Regulating politics and entrepreneurship УВАГА! КОРОНАВІРУС! COVID-19 Оголошення ПРЕСЦЕНТР

News

Захист саду на присадибних ділянках

12/03/2024

Настає весна, і робіт у садівників додається. Причому з настанням тепла зміни в саду відбуваються стрімко. На рослинах, які вчора ще спали, вже починають набухати бруньки, все буквально на очах оживає. Після довгої зими це не може не радувати. Але разом з садом оживають і його проблеми — комахи-шкідники та збудники хвороб. Довгоносики, квіткоїди, попелиці, клястероспоріоз, маніліоз, парша, борошниста роса — перераховувати можна довго, та я думаю, ви їх і самі в обличчя знаєте. Як би зробити так, щоб в саду цих непроханих гостей не було, або хоча б було поменше? Є різні шляхи для досягнення цієї мети, але, мабуть, найпростішим і найпопулярнішим залишається обприскування саду ефективними хімічними препаратами.

Коли і чим обприскувати навесні сад, щоб це було «з розумом»? Перше, що потрібно розуміти — одноразовим обприскуванням ви навряд чи вирішите проблему. Адже всі «проблеми» прокидаються не тільки у вашому саду, але і в околицях. Позбудетеся у себе на короткий час, але вітерець принесе нову порцію і шкідників, і хвороб. Тому навесні варто обприскувати 4 рази.

Перше весняне обприскування — найголовніше

На мій погляд, перше обприскування саду — найважливіше, і робити його слід обов’язково. Воно проводиться ранньою весною до початку набрякання бруньок на рослинах при середньодобових температурах приблизно +4. У цей момент дерево ще спить так само, як сплять шкідники, які перезимували, та спори хвороб. І можна використовувати препарати досить міцної концентрації, не боячись завдати шкоди рослинам. Ось тільки варто до різних рослин уважно придивитися, не всі вони знаходяться в однаковій фазі. Скажімо, якщо яблуня ще спить, то на чорній смородині вже набрякли бруньки і міцні розчини можуть їй нашкодити, просто спалити. Тому підходимо до першого обприскування дуже уважно.

Класичний, сто років вже популярний розчин — «бордоська рідина». Це суміш з двох водних розчинів — вапно та мідний купорос. Хтось готує його самостійно (а робити це потрібно правильно), хтось купує в садовому магазині готовий набір для приготування («Бордоська суміш»). Для першого весняного обприскування слід використовувати 3-х% бордоську рідину. Набагато цікавішим є популярний останнім часом концентрований розчин сечовини (карбаміду). Беруть приблизно 700 г сечовини на 10 л води. Можна додати і 50 г мідного купоросу. Такий розчин ефективно бореться і з комахами-шкідниками, які перезимували, і зі спорами багатьох захворювань. Є й інші препарати… При виборі того чи іншого головний критерій — чи підходить він для ранньої весни та обробки при низьких температурах (нагадаю, +4 градуси).

Друге обприскування називається «обприскування по зеленому конусу». Вже з назви зрозуміло, що проводять його після того, як бруньки рослини починають розвиватися і висуватися у вигляді зелених, ще щільно згорнутих конусів. Бруньки, що розкриваються, стають уразливими для міцних розчинів, власне кажучи, як хвороби і шкідники, які вціліли та ожили.

 Що використовувати? Можна ту ж бордоську рідину, але в набагато меншій концентрації — 1 %. Але, на мій погляд, набагато ефективніше застосовувати сучасні препарати, причому готувати з них так звані «бакові суміші». Мається на увазі, що в одному відрі води ви можете змішати два різних препарати: один для боротьби з хворобами та інший для боротьби зі шкідниками.

 Наприклад, можна змішати «Хорус» (від парші, борошнистої роси, моніліозу) і «Актара» або «Децис» (інсектициди). Є й інші варіанти, головне уважно вивчайте інструкцію, чи підходять вони для змішування з іншими препаратами і чи немає обмежень по температурі повітря. Застосування препаратів у вигляді бакових сумішей дозволяє зменшити кількість обробок. Замість роздільної боротьби (спочатку з шкідниками, а потім з хворобами) ви проводите одну комплексну обробку. Сподіваюся, і шкоди навколишньому середовищу завдасте менше.

 Третє обприскування проводиться в момент висунення квіткових бруньок (вони ще закриті). Оскільки більшість дерев в наших садах мають бутони рожевого кольору, це обприскування і називається «по рожевому бутону». Довго про нього розповідати не буду. Можна застосовувати ті ж бакові суміші з фунгіцидів і інсектицидів. Єдине зауваження — купуючи той чи інший препарат, звертайте увагу не тільки на його назву, а й на діючу речовину. Часто у різних виробників під різними назвами ховається один і той самий. А бажано чергувати препарати, щоб діюча речовина була різною, щоб не було ефекту звикання.

 Четверте обприскування саду проводиться теж баковими сумішами відразу після закінчення цвітіння.

 Щоб весняні обприскування мали результат, їх потрібно робити вчасно, орієнтуючись не на довідники, інтернет-ресурси або поради відео-блогерів, а виключно на погодні умови і фази розвитку рослин у вашому саду.

 Обробляти тим чи іншим розчином необхідно рослину повністю від верхівки до землі, і, до речі, не завадить обприскати і пристовбурові кола. Якщо щось пропустите або просто полінуєтеся, це може звести нанівець всі ваші труди, і хвороба спалахне знову (або шкідник).
Якщо перше обприскування часто дозволяє обробити всі рослини в саду одночасно (вони всі сплять), то далі починається сильна диференціація у розвитку. Цілком можливо, що, обробляючи дерево «по рожевому бутону», поруч буде вже квітуче дерево, а отже, обробляти його вже не можна. Будьте уважні.

Звичайно, трапитися може всяке і можливо обприскування знадобиться і влітку, і восени, але саме ці, чотири перші, є, на мій погляд, вирішальними і визначальними для здоров’я вашого саду.

Весняний догляд за виноградом

Важливо знищувати джерела інфекції ще до її розповсюдження. До початку сокоруху, між першими двома обробками, слід видалити з куща старі, ушкоджені, підмерзлі гілки, через них інфекції легше проникнути в рослину. Також слід ретельно прибрати рослинні залишки довкола винограднику.

Також слід належним чином підживити виноградник, адже нестача поживних речовин – це прямий шлях до послаблення рослини і підвищення ризику ураження хворобами. Для винограду достатньо трьох весняних обробок.

Першу обробку винограду навесні проводять десь за два тижні після того, як зняли з нього зимове укриття. Зазвичай його знімають, коли денна температура стала плюсовою, а мороз вночі не перевищує -4 градусів. На ці ж показники орієнтуйтеся, якщо не укривали виноград на зиму. Подальші обробки проводять відповідно до погодних умов, часу першої обробки винограду і його цвітіння.

Перша обробка винограду навесні. Фунгіцид Блу Бордо або 1%-й розчин мідного купоросу . Проти оїдіуму (справжньої борошнистої роси) і павутинного кліща додають сірковмісний препарат Тіовіт Джет у нормі 50-80 г на 10 л води (на великий кущ винограду може піти приблизно 2 л робочого розчину).

 Альтернативою може служити раннє обприскування винограду залізним купоросом – 300-500 г на 10 л води. У такому випадку додаткове застосування сірковмісних препаратів не потрібне. Також зважте, що на вже розкритих бруньках залізний купорос застосовувати не можна.
Друга обробка винограду весною. Через два тижні після першої обробки проводять друге весняне обприскування винограду. Повторюють обприскування Блу Бордо (мідним купоросом). Якщо після першої обробки пройшло кілька сильних дощів, строк до другої обробки бажано скоротити до тижня.

Третя обробка винограду весною. Перед цвітінням проводять останню весняну обробку винограду. Знову використовуємо мідьвмісні препарати. Вони дуже важливі навесні проти розвитку на винограді фомопсису і антракнозу, які активно розвиваються за вологої погоди.

Обробку винограду сумішами фунгіцидів проводять за сухої безвітряної погоди, бажано зранку. Пізньовесняне обприскування проводять як по листу, так і по стовбурам, ретельно обприскуючи усі шпаринки. Перед обприскуванням зважте на прогноз погоди. Якщо прогнозуються дощі, краще зачекати з обробкою винограду до встановлення сухої погоди.

 Доброго здоров’я вам і вашому саду та винограднику! І рясного врожаю! 

Всі новини →