Головна Новини Регуляторна діяльність УВАГА! КОРОНАВІРУС! COVID-19 Оголошення ПРЕСЦЕНТР

Оголошення

 


Захист бджіл від отруєння пестицидами

Із підвищенням температури повітря і припиненням опадів в області суттєво збільшаться обсяги проведення весняно-польових робіт. Водночас різко зросте активність льоту бджіл, які будуть інтенсивно харчуватись.

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає господарства усіх форм власності та громадян з великою обережністю використовувати засоби захисту рослин та гербіциди.

Відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати» аграрію необхідно

– отримати посвідчення про право роботи з пестицидами (це процес, організований відповідно до вимог законодавства про пестициди і агрохімікати, який включає проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами, тестування, отримання свідоцтва про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та посвідчення про право роботи з пестицидами);

– застосовувати засоби захисту рослин, які включені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;

– враховувати ступінь небезпеки засобів захисту рослин та використовувати їх за цільовим призначенням;

– дотримуватись правил застосування пестицидів (враховувати норми витрат, кратність обробок, обмеження щодо способу та періоду обробок).

Всі фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво», зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через медіа попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні (після 18.00 до 22.00) та ранкові (з 8.00 до 10.00) години, в період відсутності льоту бджіл, за швидкості вітру до 4 м/с. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.

Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння (в ранкові та вечірні години).

Обробки інсектицидами в садах, на посівах ріпаку, соняшнику та інших медоносних культур в період цвітіння  проводити заборонено, але при необхідності проводити тільки дозволеними препаратами для використання під час цвітіння культури.

Всі проведені хімічні обробки повинні фіксуватися в журналі обліку застосування пестицидів. Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства відповідальним за безпечне застосування хімічних засобів захисту рослин.

Відповідно до Закону України «Про бджільництво» пасічнику необхідно:

– зареєструвати пасіку, отримати ветеринарно-санітарний паспорт;

– забезпечити своєчасне внесення відомостей щодо здійснення ветеринарно-санітарних заходів, клінічного огляду та контролю хвороб;

– своєчасно інформувати органи місцевого самоврядування про перевезення (кочівлю) пасіки, повідомляючи: місце запланованого розташування (адреса або кадастровий номер земельної ділянки), час запланованого прибуття та виїзду, кількість бджолиних сімей, контактну інформацію власника пасіки або уповноваженої особи.

Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

У деяких випадках отруєння бджіл відбувається і при дотриманні правил обробітку, наприклад:

·            оброблювана не квітуча культура знаходиться поруч з квітучими медоносами;

·            знесення пестицидів з обробленої площі на сусідні медоносні угіддя;

·            нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси із листя або міжвузлів.

Таким чином, правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

Дотримуватися законодавства повинні як сільгосптоваровиробники, так і бджолярі, тому виконання всіх вимог та рекомендацій, тісна співпраця один з одним допоможе уникнути можливих негативних наслідків.

 

Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Дотримання регламентів застосування пестицидів

Пестициди — препарати, які використовують проти шкідників, збудників хвороб рослин, бур’янів і шкідливих організмів, що спричиняють псування сільськогосподарської продукції, матеріалів, виробів, а також проти паразитів і переносників небезпечних хвороб людини й тварин.

Способи застосування пестицидів. Пестициди, залежно від призначення, можуть застосовуватись у такий спосіб: обприскування, обпилювання, обпудрювання, протруювання, гідрофобізація, розсівання чи внесення у грунт гранул, застосування отруєних принад, фумігація, дезінсекції, дезінфекція. Найпоширенішим способом застосування пестицидів є обприскування.

Залежно від культури, фази розвитку рослин, апаратури, норми витрати робочої рідини можуть змінюватись.

Використання пестицидів в сільському господарстві, у індивідуальних садах і городах, в охороні здоров'я та побуті, а також продаж їх населенню повинно здійснюватись тільки у відповідності з Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, і доповненнями до нього.

Адміністрація підприємства, установи, організації, господарства зобов'язані надавати в розпорядження працюючих з пестицидами засоби механізації, спеціальний одяг і спецвзуття, засоби захисту рук, органів дихання, зору, проводити навчання правилам техніки безпеки. Підбір індивідуальних засобів захисту проводиться в кожному конкретному випадку залежно від властивостей препаратів, а також характеру роботи.

Тривалість роботи з пестицидами першого і другого класів небезпеки не повинна перевищувати 4 години, з іншими - 6 годин на добу (з доробкою іншої частини робочого дня на операціях, не пов'язаних із застосуванням пестицидів). До роботи з пестицидами не допускаються особи, які не досягай 18-річного віку, вагітні і жінки, що годують груддю. Діти шкільного та дошкільного віку не допускаються до роботи з пестицидами і на оброблених ними площах.

Особи, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, повинні отримати посвідчення на право роботи пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами.

Обробка рослин та інших об'єктів повинна здійснюватись суворо за показаннями з обов'язковим врахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бур'янів, а також прогнозу погоди.

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і  вечірні  години  при  мінімальних  висхідних повітряних  потоках.  Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10° С.

Завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Знаки безпеки повинні контрастно виділятися на навколишньому фоні і знаходитися в полі зору людей, прибираються вони після закінчення карантинних строків: виходу людей для польових робіт, випасу худоби і збирання врожаю.

З початком відновлення вегетації рослин, особливо в період цвітіння основних медоносів –багаторічних насаджень, ріпаку, соняшнику, люцерни та інших с/г культур і медоносів природного травостою і внаслідок широкого застосування хімічних препаратів у сільському і лісовому господарстві все гострішою стає проблема пасічників охорони і захисту бджіл від отруєнь пестицидами, або хімічного токсикозу. Отруєння виникає в результаті грубих порушень правил застосування пестицидів і санітарних вимог при обробці рослин пестицидами, а саме: відсутністю інформації для бджолярів про час, місце, характер хімічних обробок, проведення обробок пестицидами у денний час в період масового льоту бджіл, обробітку сільськогосподарських рослин і садів у фазу цвітіння.  

Щоб уникнути випадків загибелі бджіл управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області нагадує сільгоспвиробникам, які застосовують пестициди, що згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво» вони  зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблених площ письмовим повідомленням, а також по радіо чи через місцеву пресу. У попередженні має бути вказана точна дата обробки інсектицидами, місце обробки, культура, що обробляється, назва препарату та ступінь його токсичності для бджіл. Окрім того, сільгоспвиробнику забороняється обробка медоносів під час цвітіння та масового льоту бджіл. При використанні небезпечних для бджіл препаратів сільгоспвиробникам радять також використовувати репеленти, аби бджоли не летіли на оброблене поле. Не можна забувати, що бакові суміші деяких пестицидів більш небезпечні для бджіл, ніж кожний препарат окремо.  Перевищення встановленої норми витрати, збільшення концентрації робочого розчину може значно підвищити клас небезпечності препарату. Таким чином, правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

У свою чергу пасічники після такого попередження мають закрити свої вулики на період від доби до п’яти діб (в залежності від рівня токсичності інсектициду) для того, аби бджоли не отруїлися, оскільки навіть після обробки поле деякий час може бути небезпечним для бджіл, оскільки деякі інсектициди мають фумігаційну або контактну дію. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в сільській раді, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при перевозках. Перевезення (кочівля) пасік до медоносних угідь здійснюється відповідно до ветеринарно-санітарних правил за погодженням з власниками або користувачами земельних ділянок.

 

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про пестициди і агрохімікати» та ст. 21 ЗУ «Про захист рослин» порушення законодавства тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.


 

Миколаївське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області відповідно до листа Держпродспоживслужби від 11.02.2025 №11.1.1-17/3227 на виконання п. 2.1 Меморандуму про партнерство та співробітництво між Державною службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 14.10.2022 року та з метою інформування та протидії поширенню неякісних препаратів, у тому числі ветеринарних препаратів, дієтичних добавок, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей контролю ваги, які мають невідповідну якість, надаємо інформацію, отриману від Держлікслужби від 06.02.2025 №1556-1.1/2.4/17-25 в рамках міжнародної взаємодії та обміну. Миколаївське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській область інформує про неякісний ветеринарний препарат для лікування домашніх улюбленців (котів та собак), а саме - таблетки Cylanic 50 mg + 12.5 mg, tablets for dogs and cats, виробник Livisto Int'l, S.L., Spain - зовнiшнiй вигляд таблеток у блiстерi не вiдповiдає встановленим вимогам. Інформація додаток.

У разі виявлення в обігу зазначеної продукції, просимо повідомити Миколаївське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.


Навчання осіб які працюють з пестицидами та агрохімікатами

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області нагадує, що підприємці, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані відповідно до ст. 18 Закону України «Про захист рослин» допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише тих осіб, які пройшли спеціальну підготовку, та мають на те відповідне посвідчення, що видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту рослин.

Порядок одержання посвідчення про право роботи з пестицидами особам, діяльність яких пов’язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами визначено Постановою КМУ від 09 травня 2023 року №458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами», зі змінами в редакції від 08.06.2024року №640.

Дія цього Порядку поширюється на осіб, діяльність яких пов’язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами, та не поширюється на фізичних осіб, які застосовують пестициди для власних потреб, не пов’язаних з провадженням господарської діяльності, за умови, що такі пестициди дозволені для роздрібного продажу населенню у дрібно фасованому вигляді.

Для проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами особи подають у паперовій або електронній формі засобами інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем до територіального органу Держпродспоживслужби.

Заяву про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами за формою згідно з додатком 3 (у паперовій або електронній формі).

Документ, що підтверджує внесення плати за проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами.

Навчання з питань безпечного поводження з пестицидами проводиться в очній або  дистанційній формі на платній основі. Розмір плати за проведення такого навчання встановлюється згідно із законодавством (з 01.01.2025 на 1 людину -  0,14941 прожиткового мінімуму відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України №96 від 13.02.2013 «Про затвердження Розмірів плати за послуги, які надаються територіальними органами та бюджетними установами, що належать до сфери управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів»).

Навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та тестування за його результатами проводяться територіальними органами Держпродспоживслужби відповідно до  Програми навчання  осіб, діяльність яких пов’язана з транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами, затвердженої Мінагрополітики та погодження з МОЗ, Міндовкілля і Держпраці.

У разі успішного проходження тестування територіальний орган Держпродспоживслужби видає особі у паперовій формі або у формі електронного  документа, на який  накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи, свідоцтво про навчання. Строк дії свідоцтва про навчання становить два роки з дати його видачі.

Рішення про видачу посвідчення приймається територіальним органом Держпродспоживслужби протягом двох робочих днів з дня;

- прийняття рішення про видачу свідоцтва про навчання (у разі подання особою заяви з відмітками про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами, видачу свідоцтва про навчання та посвідчення)

- отримання заяви (у разі подання особою заяви виключно з відміткою про видачу посвідчення).

Посвідчення видається у паперовій формі або у формі електронного  документа, на який  накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи. Посвідчення дійсне протягом двох років з дня його видачі  та може бути видане протягом строку дії свідоцтва про навчання.

Підставою для відмови у видачі посвідчення є недотримання умов, визначених пунктом 4 цього Порядку.

Подати заяву про проходження навчання з питань безпечного поводження з пестицидами пройти навчання  та отримати  посвідчення можна за адресою: Миколаївська область, м. Миколаїв, проспект Центральний 288; Миколаївський район, смт. Березанка, вул. Новосельська, б. 50, кабінет №2.


Змінено порядок реєстрації осіб у сфері карантину рослин

16 січня 2025 року набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27.05.2024 №1640 «Про затвердження Порядку реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання, та фітосанітарних заходів щодо дерев’яного пакувального матеріалу». Деталі за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0968-24#Text

Метою прийняття наказу є системний перегляд процедури реєстрації суб’єктів господарювання у сфері карантину рослин відповідно до Законів від 30.06.1993 № 3348-XII «Про карантин рослин» та від 17.02.2022 № 2073-IX «Про адміністративну процедуру» та з урахуванням Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 2016/2031 від 26.10.2016 про захисні заходи проти шкідливих організмів рослин, а також Міжнародного стандарту з фітосанітарних заходів №15.

Зокрема, відповідно до наказу:

- затверджено Порядок реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання та Фітосанітарні заходи щодо дерев’яного пакувального матеріалу;

- особи, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання, протягом 6 місяців з дня набрання чинності наказу мають перереєструватися за оновленою процедурою. При цьому реєстраційні номери, а також персональний п’ятизначний код (для осіб, які здійснюють діяльність з виробництва дерев’яного пакувального матеріалу), надані раніше, будуть збережені.

- реєстрація осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання, проводиться на підставі виключно заяви;

- визнано такими, що втратили чинність, накази Мінагрополітики від 22.12.2005 № 731 «Про затвердження Фітосанітарних правил ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва дерев’яного пакувального матеріалу» та від 21.11.2006 № 690 «Про затвердження Порядку реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання».

Для реєстрації, юридичним або фізичним особам необхідно звернутися до територіального органу Держпродспоживслужби із заявою. Це можливо зробити як в письмовій формі, та і в електронній.

Протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви територіальний орган Держпродспоживслужби приймає рішення (оформлене наказом) про реєстрацію особи та надає їй реєстраційний номер.

Новим наказом також визначено порядок реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу. Процедура такої реєстрації передбачає проходження особою підтвердження можливості здійснення господарської діяльності з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу. Крім того, даним наказом визначено фітосанітарні заходи щодо дерев’яного пакувального матеріалу.

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає усіх зацікавлених осіб протягом 6 місяців з дня набрання чинності наказу перереєструватися за оновленою процедурою. За детальною інформацією звертайтеся до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області: тел. (0512) 30-43-25;(066)048-14-38; e-mail: [email protected].