Миколаївський район » Новини
Українська | Русский | English
Головна Новини Регуляторна діяльність УВАГА! КОРОНАВІРУС! COVID-19 Оголошення

Новини

Легалізація самочинного будівництва

17/02/2020

Відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України самочинним вважається будівництво житлових будинків, будівель, споруд, іншого нерухомого майна у разі:

  • якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не булавідведенаособі, яка здійснюєбудівництво;
  • якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не булавідведена для цієї мети;
  • якщо вони збудовані (будуються) без відповідного документа, який дає право виконуватибудівельні роботи, чи належнозатвердженого проекту;
  • якщо вони збудовані (будуються) з істотним порушенням будівельних норм і правил.

За загальним правилом, особа, яка здійснила або здійснюєсамочиннебудівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Воно не може бути відчужене, успадковане; на нього не може бути зверненостягнення за виконавчими документами, у тому числі продаж його з прилюднихторгів. Для того, щоб самочиннебудівництво стало об'ектом права власності, його необхідно узаконити (легалізувати).

Залежно від низки обставин, легалізацію може бути здійснено як в позасудовому порядку, так і в судовому.

Легалізація самочинного будівництва в позасудовому порядку

Позасудовий порядок легалізації самочинного будівництва можливий щодо наступних видів самочинного будівництва за умови, що забудовникмав право власності (користування) на земельну ділянку:

  • індивідуальні (садибні) житловібудинки, садові, дачнібудинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 5 серпня 1992 року
  • індивідуальні (садибні) житловібудинки, садові, дачнібудинкизагальноюплощею до 300 квадратнихметрів, а також господарські (присадибні) будівлі і спорудизагальноюплощею до 300 квадратнихметрів, збудовані у період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року
  • будівлі і спорудисільськогосподарського призначення, збудовані до 12 березня 2011 року

Перш ніжзвернутись до суду необхідно подати до органу державного архітектурно-будівельного контролю декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (для об’єктів з незначниминаслідками (СС1)) або звернутись із заявою про видачусертифіката (для об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками). За результатом розгляду декларації про готовність об’єкта до експлуатації органом архітектурно-будівельного контролю буде відмовлено в реєстрації декларації (повернуто декларацію) або відмовлено у видачі сертифікату.

Легалізація самочинного будівництва в судовому порядку

Підстави для звернення до суду

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» суди розглядають спори щодо самочинного будівництва, зокрема:

  • про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно власником земельної ділянки;
  • про визнання права власності на самочинно збудоване майно на земельній ділянці, що не булавідведенаособі, яка здійсниласамочиннебудівництво. У цьому випадку обовязковоюумовою є надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. Надання земельної ділянки у встановленому порядку може здійснюватись шляхом її отримання у власність у межах норм безоплатної приватизації; купівлі, у тому числі на конкурентних засадах, набуття права власності на підставі інших цивільно-правових угод (міни, ренти, дарування, спадкування тощо), отримання у спадок, постійнекористування, шляхом укладення договору оренди, суперфіцію.

Куди звертатися?

Позовна заява про визнання права власності на самочиннебудівництво подається до загального суду за місцем знаходження самочинно збудованого майна.

Вимоги до позовної заяви

Позовна заява має відповідати вимогам, визначеним Цивільним процесуальним кодексом України.

При поданні позову про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно власником земельної ділянки відповідачемзазначаєтьсяорган місцевого самоврядування.

Позов про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно на чужій земельній ділянці може бути пред'явлено до органу державної влади або органу місцевого самоврядування та власника (користувача) земельної ділянки у випадку забудови на земельній ділянці, яка належить до державної чи комунальної власності або фізичній чи юридичнійособі.
В позові має бути зазначено, ким збудовано (будується) нерухоме майно, рік початку та закінчення будівництва, інформацію про наявну документацію на земельну ділянку, на якій здійснювалось або здійснюється будівництво, її власників (користувачів), загальнуплощу самочинно збудованого нерухомого майна, його склад (кількість поверхів, кімнат, прибудов відповідно до даних технічного паспорту). Зазначається, що будівництво об’єкта здійснювалось з додержанняархітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, за умови використання земельної ділянки за її цільовимпризначенням (якщо її цільове призначення не змінювалось) і не порушує права інших осіб. Останнє може бути підтвердженопоказаннямисвідків, в даному випадку сусідів. До позовної заяви додаються належним чином завіренікопії наступних документів:

  • довідка про відсотокготовності об’єкта самочинного будівництва;
  • технічний паспорт будівлі;
  • технічнийвисновокпроектної організації (спеціаліста, експерта) щодо відповідності стану об’єкта самочинного будівництва державним будівельним нормам;
  • документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріальнозасвідченазгодавласника земельної ділянки на забудову цієї ділянки;
  • висновкидержавних органів, що здійснюють контроль за дотриманнямприродоохоронних, санітарно-гігієнічних, протипожежнихвимог.

Судовий збір

За подання позову про визнання права власності на самочиннебудівництвосплачується судовийзбір у розмірі:

  • 1 відсоткаціни позову, але не менше 0, 4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімум для працездатних осіб (для фізичних осіб);
  • 1,5 відсоткаціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб (для юридичних осіб).

Ціна позову визначаєтьсявартістю нерухомого майна на підставі оцінки самочинно збудованого об’єкта.

Порядок прийняття в експлуатацію та реєстрації права власності самочинно збудованого об’єкта

У разі визнання права власності на самочинно збудованийоб’єкт за рішенням суду, такийоб’єктприймається в експлуатацію шляхом поданнядекларації про готовність до експлуатації самочинно збудованого об’єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду лише за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації, яка визначається за результатами проведення технічногообстеження самочинно збудованого об’єкта.

Після проходженняпроцедуривведення об’єкта нерухомості в експлуатацію необхідно здійснити реєстрацію права власності на нерухоме майно відповідно до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Реєстрація права власності на самочиннебудівництво здійснюється державнимиреєстраторами виконавчих органів сільських, селищних, міських рад та нотаріусами. Подання документів у випадку реєстрації державнимиреєстраторами виконавчих органів сільських, селищних, міських рад здійснюється через Центри надання адміністративних послуг.

Перелік необхідних документів для реєстрації

Відповідно до пп. 41, 67 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень для здійснення реєстрації самочинного будівництва необхідно подати заяву та наступні документи:

1.     Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатаціюзакінченогобудівництвом об’єкта.

2.     Технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна.

3.     Документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси. Даний документ не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловийбудинок, садовий, дачний, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У такому разі заявник в поданій заяві обов’язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.

4.     Письмова заява або договір співвласників про розподілчасток у спільній власності на новозбудованийоб’єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність).

5.     Договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).

Строк реєстрації

Державна реєстрація права власності та інших речових прав (крім іпотеки) проводиться у строк, що не перевищує п’ятиробочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.

Вартість реєстрації

За державну реєстрацію права власності справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За державну реєстрацію права власності, проведену у строки менший, ніж п’ять робочихднів,справляється адміністративний збір у такому розмірі:

  • 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб - у строк два робочідні;
  • 2 прожитковихмінімумів для працездатних осіб - у строк один робочий день;
  • 5 прожитковихмінімумів для працездатних осіб - у строк 2 години.

Рішення за результатами реєстрації

За результатами реєстрації заявнику надається витяг з Державного реєстру прав в електронній та за бажанням заявника в паперові формі з проставленнямпідпису та печатки державного реєстратора.

Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв,вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61

Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням:https://www.facebook.com/1mykolaiv.centr.BVPD/

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Ще більше консультаційна інформаційному ресурсіWikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua.

Місце розташування та контакти відділів бюро правової допомоги:

https://mykolaiv.legalaid.gov.ua/ua/miscevi-centri/pershyi-mykolaivskyi-mistsevyi-tsentr-z-nadannia-bezoplatnoi-vtorynnoi-pravovoi-dopomohy

Всі новини →